İçe Basma

Çocuklarda içe basma oldukça sık rastlanılan ve aileleri çok endişelendiren bir durumdur. İçe basma özellikle kız çocuklarında sık görülen bir durumdur. Aileler çocuklarının yürümeye başlamasıyla birlikte bu durumu fark etmeye başlarlar. Özellikle 2 yaşından sonra içe basma görünümü artmaya başlar ve aileler telaşa kapılır.

Genelde içe basma fizyolojik ve normal bir durumdur. Ancak uyluk kemiklerinin daha fazla içe dönük olması (artmış femoral anteversiyon açısı), bacakların içe dönük olması (internal tibial torsiyon), ayaklarda fasulye görünümü (metatarsus adduktus) en sık içe basma sebepleridir. Bu hastalıklarının pek çoğunun tedavi gereği yoktur. Ancak bu sonuca gidebilmek için içe basma şikâyeti olan çocukların mutlaka bir Çocuk Ortopedi hekimi tarafından ayrıntılı bir şekilde muayene edilmeli ve altta bir nörolojik rahatsızlık olup olmadığına bakılmalıdır. Bazen ileri düzeyde olan düz tabanlık sorunu da çocuklarda içe basmanın sebebi olabilir.

İçe basma açısından risk olan durumlarda hastaların belli aralıklarla muayene edilmesi ve gerekli radyolojik incelemelerin yapılması gerekir. Önemli bir durum yoksa ailenin ikna edilmesi oldukça önemlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

buyume-agrisi-nedir
Büyüme Ağrısı Nedir?

Bu ağrılar erkek ve kız çocuklarında eşit seviyede yaşanır. 12, 13 yaşlarına kadar sü…

Devamını Oku
kalca-cikigi
Kalça Çıkığı

Kalça çıkığı ülkemizde hala daha ciddi bir sorundur. Kız çocuklarda erkeklerden çok d…

Devamını Oku
tetik-parmak
Tetik Parmak

Tetik parmak doğum sonrası ilk 5 yaş da ve erişkin dönemde genelde baş parmakta görül…

Devamını Oku