İçe Basma

Çocuklarda içe basma oldukça sık rastlanılan ve aileleri çok endişelendiren bir durumdur. İçe basma özellikle kız çocuklarında sık görülen bir durumdur. Aileler çocuklarının yürümeye başlamasıyla birlikte bu durumu fark etmeye başlarlar. Özellikle 2 yaşından sonra içe basma görünümü artmaya başlar ve aileler telaşa kapılır.

Genelde içe basma fizyolojik ve normal bir durumdur. Ancak uyluk kemiklerinin daha fazla içe dönük olması (artmış femoral anteversiyon açısı), bacakların içe dönük olması (internal tibial torsiyon), ayaklarda fasulye görünümü (metatarsus adduktus) en sık içe basma sebepleridir. Bu hastalıklarının pek çoğunun tedavi gereği yoktur. Ancak bu sonuca gidebilmek için içe basma şikâyeti olan çocukların mutlaka bir Çocuk Ortopedi hekimi tarafından ayrıntılı bir şekilde muayene edilmeli ve altta bir nörolojik rahatsızlık olup olmadığına bakılmalıdır. Bazen ileri düzeyde olan düz tabanlık sorunu da çocuklarda içe basmanın sebebi olabilir.

İçe basma açısından risk olan durumlarda hastaların belli aralıklarla muayene edilmesi ve gerekli radyolojik incelemelerin yapılması gerekir. Önemli bir durum yoksa ailenin ikna edilmesi oldukça önemlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

incinmelerde-nasil-davranalim
İncinmelerde Nasıl Davranalım?

Kırık olmaksızın yumuşak dokularda incinme, burkulma doğru tedavi edilmezse bazen cid…

Devamını Oku
carpik-ayak-pev
Çarpık Ayak (PEV)

Yenidoğan bebeklerde PEV olarak adlandırılan çarpık ayak özellikle erkek çocuklarda s…

Devamını Oku
duz-tabanlik-pes-planus
Düz Tabanlık (Pes Planus)

Çocuklarda düz tabanlık (pes planus) oldukça sık görülen bir ayak sorunudur. 4 kişide…

Devamını Oku