Tetik Parmak

Tetik parmak doğum sonrası ilk 5 yaş da ve erişkin dönemde genelde baş parmakta görülen bir rahatsızlıktır. Baş parmakta kilitlenme ve parmağını rahat hareket ettirememe durumudur. Kilitlenen parmak bazen kendiliğinden açılır.

Bebeklik döneminde görülen tetik parmağı öncelikle çocuk ortopedisi ile ilgilenen ortopedi hekimi muayene etmelidir. Bu çocukların çoğunda egzersiz ile hastalık geçmektedir. O yüzden tetik parmak rahatsızlığında yoğun egzersize devam edilmeli, belli aralıklarla ortopedi hekimi tarafından kontrol yapılmalı ve erken dönemde ameliyat yapılmamalıdır.

Erişkin dönemde tetik parmak özellikle parmakların çok kullanılması gereken ağır işlerde çalışanlarda ve romatizma hastalığı olanlarda görülmektedir. Tetik parmak rahatsızlığı olan hastalarda mutlaka romatizma testleri yapılmalıdır. Erişkin yaş grubunda egzersiz ile çocuklarda olduğu kadar başarılı sonuçlar elde etmek çok mümkün değildir. Ancak tanı sonrası egzersiz tedavisi başlanmalı, hastalar fizyoterapi merkezlerine yönlendirilmeli, gerekirse tetik bölgesine enjeksiyonlar yapılmalıdır. 2-3 aylık egzersiz sonrası sorun devam ediyorsa cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

incinmelerde-nasil-davranalim
İncinmelerde Nasıl Davranalım?

Kırık olmaksızın yumuşak dokularda incinme, burkulma doğru tedavi edilmezse bazen cid…

Devamını Oku
carpik-ayak-pev
Çarpık Ayak (PEV)

Yenidoğan bebeklerde PEV olarak adlandırılan çarpık ayak özellikle erkek çocuklarda s…

Devamını Oku
ice-basma
İçe Basma

Çocuklarda içe basma oldukça sık rastlanılan ve aileleri çok endişelendiren bir durum…

Devamını Oku