Dadı Dirseği Nedir?

Dadı dirseği çocuklarda ilk 4 yaşta sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu yaş grubunda bebeklerin dirsek eklemi oldukça gevşektir ve dirsek bağları zayıftır. Yürüme esnasında anne ve baba genelde bebeğin elinden tutarlar. Bu esnada çocuğun devamlı hareketli olması ve düşer gibi olması sebebiyle elinden çekilirse dirsek ekleminde yarı çıkık (dadı dirseği) oluşur. Bebek ciddi bir ağrı hisseder ve kolunu hareket ettiremez. Dirsek bölgesinde çok hafif bir şişlik olur ve bebek dirseğini kimseye elletmez.

Aile düşmeden böyle bir durum oluşmasından dolayı şaşkınlık içindedir. Telaş içinde acil servise gelirler. Bu bebeklerde dirsek grafisinin çekilmesi gerekli değildir. Ortopedi hekimi dadı dirseğini bir manevra ile yerine oturtur. Çocuğun ağrısı birden geçer. 10 dakika hareketsizlik sonrası çocuk dirseğini tekrar hareket ettirmeye başlar. Bebeğin kolunu ağrısız şekilde yukarı kaldırması (başının üstüne) hastalığın tamamen geçtiğini gösterir.

Eğer dadı dirseği sık oluşuyorsa dikkat edilmesi gerekir. O durumda kolun bir bandaj içinde 3 hafta süreyle istirahate alınması gerekir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

duz-tabanlik-pes-planus
Düz Tabanlık (Pes Planus)

Çocuklarda düz tabanlık (pes planus) oldukça sık görülen bir ayak sorunudur. 4 kişide…

Devamını Oku
tetik-parmak
Tetik Parmak

Tetik parmak doğum sonrası ilk 5 yaş da ve erişkin dönemde genelde baş parmakta görül…

Devamını Oku
yenidogan-bebeklerde-kalca-muayenesi
Yenidoğan Bebeklerde Kalça Muayenesi

Ülkemizde yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda en temel sorunlardan biri doğumsal kalç…

Devamını Oku