Çocuklarda Ayakkabı Kullanımı

Çocuklarda ayakkabı kullanımı anne ve babaların kafalarını çok kurcalayan bir sorundur. Çoğu aile bu konuda bilgi sahibi değildir ve çocuklarına ortopedik bot veya ayakkabı almanın telaşı içindedirler. Aslında ailelerin ihtiyaç hissettikleri kadar ortopedi hekimleri ortopedik ayakkabıya ihtiyaç duymamaktadırlar.

Ayakkabıların çabuk eskimesi, ayakkabıların belli bölgelerinde ortaya çıkan deformasyonlar çocukların ayakkabı içinde basış bozukluğuna da işaret eder. Özellikle çocuk ortopedisi ile ilgilenen ortopedi hekimleri çocukları muayene etmeden önce mutlaka çocukların ayakkabılarını da değerlendirirler.

İlk 2 yaşta çocukların herhangi bir ortopedik hastalıkları yoksa ayakkabıya ihtiyacı yoktur. Bu yaş grubunda hafif çorap gibi ayakkabılar yeterlidir. 2 yaşından sonra herhangi bir ortopedik hastalıkları yoksa ayakkabı seçerken şu özelliklere aileler dikkat etmelidir. Öncelikle ayakkabı esnek ve hafif olmalıdır. Topuğu saran kısmı sert olmalıdır ve ayakkabının iç kısmında olan yükselti (ped) olmamalıdır. İleri düzeyde düz tabanlığı olan hastalarda ayakkabı içine yerleştirilen tabanlıklar kullanılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

duz-tabanlik-pes-planus
Düz Tabanlık (Pes Planus)

Çocuklarda düz tabanlık (pes planus) oldukça sık görülen bir ayak sorunudur. 4 kişide…

Devamını Oku
yenidogan-bebeklerde-kalca-muayenesi
Yenidoğan Bebeklerde Kalça Muayenesi

Ülkemizde yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda en temel sorunlardan biri doğumsal kalç…

Devamını Oku
buyume-agrisi-nedir
Büyüme Ağrısı Nedir?

Bu ağrılar erkek ve kız çocuklarında eşit seviyede yaşanır. 12, 13 yaşlarına kadar sü…

Devamını Oku