Çocuklarda Ayakkabı Kullanımı

Çocuklarda ayakkabı kullanımı anne ve babaların kafalarını çok kurcalayan bir sorundur. Çoğu aile bu konuda bilgi sahibi değildir ve çocuklarına ortopedik bot veya ayakkabı almanın telaşı içindedirler. Aslında ailelerin ihtiyaç hissettikleri kadar ortopedi hekimleri ortopedik ayakkabıya ihtiyaç duymamaktadırlar.

Ayakkabıların çabuk eskimesi, ayakkabıların belli bölgelerinde ortaya çıkan deformasyonlar çocukların ayakkabı içinde basış bozukluğuna da işaret eder. Özellikle çocuk ortopedisi ile ilgilenen ortopedi hekimleri çocukları muayene etmeden önce mutlaka çocukların ayakkabılarını da değerlendirirler.

İlk 2 yaşta çocukların herhangi bir ortopedik hastalıkları yoksa ayakkabıya ihtiyacı yoktur. Bu yaş grubunda hafif çorap gibi ayakkabılar yeterlidir. 2 yaşından sonra herhangi bir ortopedik hastalıkları yoksa ayakkabı seçerken şu özelliklere aileler dikkat etmelidir. Öncelikle ayakkabı esnek ve hafif olmalıdır. Topuğu saran kısmı sert olmalıdır ve ayakkabının iç kısmında olan yükselti (ped) olmamalıdır. İleri düzeyde düz tabanlığı olan hastalarda ayakkabı içine yerleştirilen tabanlıklar kullanılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kayik-ayak-vertikal-talus
Kayık Ayak (Vertikal Talus)

Kayık ayak doğum sonrası görülen ve ayağın iç tarafta ki çukur kısmının yere tam tema…

Devamını Oku
spastisitede-ameliyat-disi-tedavi-yaklasimlari
Spastisitede Ameliyat Dışı Tedavi Yaklaşımları

Fizik tedavi, spastisite tedavisinin temelidir. Kas gerginliğini azaltmak, hareketlil…

Devamını Oku
tetik-parmak
Tetik Parmak

Tetik parmak doğum sonrası ilk 5 yaş da ve erişkin dönemde genelde baş parmakta görül…

Devamını Oku