Skolyoz

Skolyoz (omurga eğriliği), omurganın yana doğru eğilmesiyle ‘’S’’ veya ‘’C’’ şeklini aldığı 3 boyutlu bir omurga şekil bozukluğudur. Omurgamız, omur adı verilen ve birbiri üzerine dizili kemiklerden meydana gelir. Sağlıklı bir omurga yapısında eğilmemize ve hareket etmemize yardımcı olan doğal bir eğrilik vardır. Ancak, omurgamız olması gereken bu doğal eğriden daha fazla kıvrılarak yana doğru bir eğrilik oluşturduğunda skolyoz olarak bilinen durum ortaya çıkar

Omurga eğriliği tedavisi sırt ağrısı gibi yakınmaların giderilmesi ve eğriliğin ilerlemesini önlemek amacıyla planlanmaktadır. Çoğu durumda 10-20 derecelik hafif eğrilik herhangi bir şikâyete neden olmaz ve doktorunuz eğriliğin ilerleyip ilerlemediğini görmek için belirli aralıklarla kontroller ister.

Omurganızdaki eğrilik vücut duruşunuzda gözle görülür bir deformiteye (şekil bozukluğu) veya sırt ağrısı gibi yakınmalara neden olmaya başladıysa ya da ilk tespit edildiğinde ciddi bir eğrilik söz konusuysa; yaş, eğriliğin şiddeti, yeri ve ilerleme durumu, kemik olgunluğu gibi faktörlere göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Ameliyat dışında uygulanan bazı omurga eğriliği tedavisi yöntemleri şunlardır:

  • Omurga eğriliği için korse
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon
  • Omurga eğriliği egzersizleri
  • Schroth metodu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

spastisitede-ameliyat-disi-tedavi-yaklasimlari
Spastisitede Ameliyat Dışı Tedavi Yaklaşımları

Fizik tedavi, spastisite tedavisinin temelidir. Kas gerginliğini azaltmak, hareketlil…

Devamını Oku
ice-basma
İçe Basma

Çocuklarda içe basma oldukça sık rastlanılan ve aileleri çok endişelendiren bir durum…

Devamını Oku
kayik-ayak-vertikal-talus
Kayık Ayak (Vertikal Talus)

Kayık ayak doğum sonrası görülen ve ayağın iç tarafta ki çukur kısmının yere tam tema…

Devamını Oku