Skolyoz

Skolyoz (omurga eğriliği), omurganın yana doğru eğilmesiyle ‘’S’’ veya ‘’C’’ şeklini aldığı 3 boyutlu bir omurga şekil bozukluğudur. Omurgamız, omur adı verilen ve birbiri üzerine dizili kemiklerden meydana gelir. Sağlıklı bir omurga yapısında eğilmemize ve hareket etmemize yardımcı olan doğal bir eğrilik vardır. Ancak, omurgamız olması gereken bu doğal eğriden daha fazla kıvrılarak yana doğru bir eğrilik oluşturduğunda skolyoz olarak bilinen durum ortaya çıkar

Omurga eğriliği tedavisi sırt ağrısı gibi yakınmaların giderilmesi ve eğriliğin ilerlemesini önlemek amacıyla planlanmaktadır. Çoğu durumda 10-20 derecelik hafif eğrilik herhangi bir şikâyete neden olmaz ve doktorunuz eğriliğin ilerleyip ilerlemediğini görmek için belirli aralıklarla kontroller ister.

Omurganızdaki eğrilik vücut duruşunuzda gözle görülür bir deformiteye (şekil bozukluğu) veya sırt ağrısı gibi yakınmalara neden olmaya başladıysa ya da ilk tespit edildiğinde ciddi bir eğrilik söz konusuysa; yaş, eğriliğin şiddeti, yeri ve ilerleme durumu, kemik olgunluğu gibi faktörlere göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Ameliyat dışında uygulanan bazı omurga eğriliği tedavisi yöntemleri şunlardır:

  • Omurga eğriliği için korse
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon
  • Omurga eğriliği egzersizleri
  • Schroth metodu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

duz-tabanlik-pes-planus
Düz Tabanlık (Pes Planus)

Çocuklarda düz tabanlık (pes planus) oldukça sık görülen bir ayak sorunudur. 4 kişide…

Devamını Oku
yenidogan-bebeklerde-kalca-muayenesi
Yenidoğan Bebeklerde Kalça Muayenesi

Ülkemizde yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda en temel sorunlardan biri doğumsal kalç…

Devamını Oku
tetik-parmak
Tetik Parmak

Tetik parmak doğum sonrası ilk 5 yaş da ve erişkin dönemde genelde baş parmakta görül…

Devamını Oku