Yenidoğan Bebeklerde Kalça Muayenesi

Ülkemizde yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda en temel sorunlardan biri doğumsal kalça çıkığıdır. Kalça çıkığına erken dönemde çocuk ortopedisti tarafından yapılan kalça muayenesi ve kalça ultrasonu (USG) ile tanı koymak kolaydır. Ülkemizde yeni doğan döneminde bebeklere kundak yapılması hala ciddi bir sorundur ve ne yazık ki kalçaların çıkmasına sebep olabilmektedir.

Ailesinde veya kardeşlerden birinde kalça çıkığı hikayesi olan bebekler, ilk doğan bebekler, kız çocukları, hamilelik döneminde sorun yaşanan durumlarda, bebeğin boynunda eğrilik (Tortikollis) ya da ayaklarda çarık ayak (PEV, Vertikal Talus) gibi sorunların olması durumunda tüm yeni doğan bebeklerin ilk ay içinde mutlaka Çocuk Ortopedisi ile ilgilenen bir ortopedist tarafından muayene edilmelidir. Bunun dışında kalça eklem hareketi kısıtlılığı ve bir bacakta kısalık olduğu anne veya çocuk (aile) hekimi tarafından fark edilen tüm bebekler değerlendirilmelidir.

Kalça çıkığı muayenesi bebekleri ileride gelişebilecek kalça çıkığından, bu hastalığın yaratacağı sorunlardan ve büyük ameliyatlardan kurtarmak için oldukça önemli ve gereklidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tetik-parmak
Tetik Parmak

Tetik parmak doğum sonrası ilk 5 yaş da ve erişkin dönemde genelde baş parmakta görül…

Devamını Oku
buyume-agrisi-nedir
Büyüme Ağrısı Nedir?

Bu ağrılar erkek ve kız çocuklarında eşit seviyede yaşanır. 12, 13 yaşlarına kadar sü…

Devamını Oku
incinmelerde-nasil-davranalim
İncinmelerde Nasıl Davranalım?

Kırık olmaksızın yumuşak dokularda incinme, burkulma doğru tedavi edilmezse bazen cid…

Devamını Oku